Dąbrowa Górnicza, Plac Wolności 1

www.palac.art.pl

Pałac Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej

Pałac Kultury Zagłębia został wybudowany w latach 1951-58 w/g projektu architekta Zbigniewa Rzepeckiego. Otwarty 11 Stycznia 1958r. -  początkowo funkcjonował jako DOM KULTURY ZAGŁĘBIA, następnie jako DĄBROWSKI PAŁAC KULTURY, a w końcowym etapie, aż po dzień dzisiejszy jako PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA.
Budynek Pałacu Kultury Zagłębia to przykład Socrealizmu stylu architektonicznego lubującego się w ciężkim, bogatym wystroju wnętrz i okazałości. Obiekt posiada: salę widowiskową na 699 miejsc ze sceną obrotową i zapleczem scenicznym, marmurowe hole liczące 1900 m2, salę kinową na 88 miejsc, galerię, pracownie plastyczną, piwnice teatralną, salę kameralną, kawiarnię oraz kilka mniejszych pomieszczeń w których organizowane są różnego rodzaju warsztaty, zajęcia oraz kursy.  

Upływ czasu nie zmienił podstawowej funkcji PKZ jaką jest zapewnienie mieszkańcom Dąbrowy Górniczej i okolic możliwości obcowania z Kulturą i Sztuką zarówno na poziomie zawodowym jak i amatorskim. Celem nadrzędnym wciąż pozostaje edukacja dzieci i młodzieży prowadzona przez dział Amatorskiego Ruchu Artystycznego .