Czwartek, 18 października, 2018, 19:00

Kino Studyjne KADR
Dąbrowa Górnicza, Plac Wolności 1

Dagadana. Świat bez granic – pokaz przedpremierowy

Bilety w cenie 5 zł dostępne w kasie Palacu Kultury Zagłebia

Dagadana. Świat bez granic – pokaz przedpremierowy

Dagadana. Świat bez granic – pokaz przedpremierowy

Muzyka z łatwością przekracza ostro wyznaczone granice i na trwałe łączy nieznanych sobie ludzi. Pozwala zrozumieć świat i docenić jego różnorodność. Jeśli bezpośrednim impulsem poznania stanie się podróż w odległe rejony świata, to tym lepiej dla muzyki. Bo też nic tak dobrze nie przemawia za ludzką kreatywnością jak spotykana pod każdą szerokością geograficzną przyjemność muzykowania.

Film dokumentalny Dagadana. Świat bez granic (2018) Pawła Zabla jest na to znakomitym dowodem. Ukazuje on odbytą przed paru laty i zwieńczoną w 2016 roku płytą Meridian 68 wyprawę polsko-ukraińskiego zespołu Dagadana (Daga Gregorowicz, Dana Vynnytska i Mikołaj Pospieszalski) do Pekinu, do górskiej wioski Malan w chińskiej prowincji Hebei, na Bali, do Singapuru i Malezji.

Raz starannie zaplanowanemu (chińsko-mongolski zespół North Lab Mongolian Experimental Music, szkoła muzyczna Deng Xiaolan w Malan), innym razem przygodnemu muzykowaniu (koncert w ramach miejskiego festiwalu muzycznego w Kuala Lumpur) towarzyszą spotkania z ludźmi, z którymi trudno byłoby się inaczej zetknąć, zapierające dech w piersiach krajobrazy, których uroda odmienna jest od europejskich, i komiczne sytuacje uliczne, dowodzą uniwersalności ludzkich zachowań.

Wszyscy ci ludzie, pejzaże i codzienne zdarzenia zostały precyzyjnie wpisane w strukturę filmu, która jest opowieścią tyleż poważną, co wesołą. Reżyser z łatwością i godną podziwu maestrią porusza się między tymi dwiema tonacjami. Stąd też zdjęcia reportażowe i stricte dokumentalne przeplatają się z ujęciami poświadczającymi upodobanie do niespiesznej obserwacji. Zbliżenia twarzy z malującymi się na nich emocjami, czego przykładem są zwłaszcza twarze dzieci ze szkoły muzycznej w wiosce Malan, asocjacyjnie przywołują na myśl muzykującą sub Jave parę starszych ludzi w Kuala Lumpur lub też ulicznego sprzedawcę lodów. Humor i powaga łączą się w filmie Zabla równie nieoczekiwanie, jak w prawdziwym życiu. I to właśnie jest znakiem rozpoznawczym tego filmu, tym bardziej charakterystycznym, że kamera mogła zajrzeć nawet poza mury Zakazanego Miasta.

Gatunek: dokumentalny, produkcja: Polska 2018
Reżyseria: Paweł Zabel

 

Teks: prof. Krzysztof Kozłowski, filmoznawca

Fot. Paweł Zabel

https://www.facebook.com/dagadanaswiatbezgranic/