Kwartet Jorgi

Kwartet Jorgi

Kwartet Jorgi istnieje i występuje od 1982 r. Zagrał setki koncertów w Polsce, brał udział w festiwalach w Niemczech, Francji, Anglii, Czechach, Słowacji, Szwecji, Kanadzie, USA i w Wenezueli... Współpracował z teatrami w Gnieźnie, Legnicy, Wałbrzychu, Szczecinie, Warszawie, Poznaniu, Zakopanem. 

Muzykę Kwartetu Jorgi wykorzystywano w filmach polskich i zagranicznych oraz w różnych nagraniach radiowych. Z Kwartetem wiążą się takie pojęcia jak "zielona muzyka" czy "muzyka zielonej fali", ukute dla określenia jego, niespotykanej wcześniej, akustycznej muzyki. Jako jedna z pierwszych grup folkowych w Polsce nie reprezentowali żadnego określonego nurtu - oni dopiero go tworzyli.Twórczość muzyczną Kwartet Jorgi rozpoczął od grania tematów celtyckich, z czasem odkrywając folklor polski, bałkański i ukraiński. Inspiracje czerpał również z muzyki klasycznej odwołującej się do muzycznej tradycji ludowej (Chopin, Szymanowski, Lutosławski), ale nie odżegnywał się też od muzyki współczesnej (elementy jazzu i rocka). Sama nazwa Kwartetu pochodzi od poznańskiego flecisty z XVI w. - Tomasza Jorgi."

Facebook

Projekcja filmu "Szczęście" z muzyką na żywo Kwartetu Jorgi

Czwartek, 17 października, 2013, 19:00, Kino Studyjne KADR

Druga projekcja "Klasyki Kina" z muzyką na żywo przeszła do historii. Eksperymentalny i abstrakcyjny film pt. "Szczęście" z 1932 r. (reż. Aleksandr Miedwiedkin) w połączeniu z doskonale dopasowaną muzyką "Kwartetu Jorgi" dały bardzo ciekawy efekt. Nieco archaiczny obraz wyraźnie nabrał życia i przypadł widzom do gustu. 

Co ciekawe, kwartet wystąpił w trzyosobowym składzie, a muzycy grali bez spoglądania na filmowy ekran. Było to więc bardziej "symfoniczne" wykonanie, z wykorzystaniem fletu poprzecznego, skrzypiec i gitary akustycznej. 

Obie festiwalowe projekcje udowodniły, że nieme kino odżywa dzięki folkowej muzyce.