Andrzej Mleczko

Andrzej Mleczko

Rysownik, znany przede wszystkim jako autor publikowanych w prasie rysunków satyrycznych. Studiował na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej. Artystycznie debiutował w 1971 w tygodniku „Student”. Opublikował na łamach różnych czasopism około 20 tysięcy rysunków i ilustracji.

Jego prace wystawiano na ponad 120 krajowych wystawach indywidualnych i około 30 wystawach za granicą, ukazały się one w ponad 40 książkach i albumach. Stale współpracuje m.in. z tygodnikiem „Polityka”. Zajmuje się również malarstwem, ilustracją książkową, grafiką reklamową, plakatem i, sporadycznie, scenografią[3].

W 1983 założył w Krakowie przy ul. św. Jana 14 galerię autorską (sprzedawcą w niej był m.in. Jerzy Pilch). Druga taka placówka powstała w 2002 w Warszawie przy ul. Marszałkowskiej. W 2001 w radiu RMF FM Andrzej Mleczko prowadził razem z Pawłem Pawlikiem program Galeria Andrzeja Mleczki. Wystąpił także w epizodycznych rolach w filmach Olafa Lubaszenki Chłopaki nie płaczą (2000) i E=mc² (2002).

 

(notka o autorze pochodzi ze strony: www.mleczko.pl)

Facebook

Wernisaż wystawy rysunku Andrzeja Mleczki

Piątek, 4 października, 2013, 07:35, Muzeum Miejskie "Sztygarka"

Wernisaż wystawy rysunku Andrzeja Mleczki to kolejne wydarzenie w ramach Festiwalu Kultury ZagłębieWood, które miało miejsce 4 października w Muzeum Miejskim "Sztygarka". Na wystawę złożyło się ponad 140 prac polskiego rysownika znanego przede wszystkim z rysunków satyrycznych publikowanych w prasie. Prace autora podziwiać można w Muzeum do końca bieżącego roku.